Угоди про взаємодопомогу в умовах обміну ресурсами між Україною та країнами ЄС

Угоди про взаємодопомогу в умовах обміну ресурсами між Україною та країнами ЄС

05.01.2020 Выкл. Автор alumax

Передають мережі Договірних Сторін краще пов’язані з передавальними мережами сусідніх держав-членів ЄС, ніж між собою. З усіх 22 точок з’єднання тільки чотири знаходяться в ході переговорів сторони, а саме три точки з’єднання між Україною і Молдовою і одна точка з’єднання між Сербією і Боснією і Герцеговиною. Решта 18 точок з’єднання знаходяться між державами-членами ЄС та договірними сторонами.

У той час як Сербія, Боснія і Герцеговина та колишня Югославська Республіка Македонія знаходяться в кінці маршрутів поставок, Молдова і Україна знаходяться на основних транзитних маршрутах, що доставляють російський газ в Європу і Туреччину (докладніше з цією інформацією можна ознайомитися на нашому сайті:  ueex.com.ua).

Ці особливості відображені в типі і статус діючих угод про приєднання

«Укртрансгаз» підписав угоди про інтерконнекціі і почав переговори з усіма суміжними операторами систем передачі з метою приведення всіх угод у відповідність з мережевим кодексом ЄС про інтероперабельності та обміні даними 12. У 2014 році Укртрансгаз підписав угоди про інтерконнекціі з ГАЗ-системою, а в 2015 році-з Eustream по новоствореним точкам інтерконнекціі Hermanowice і Budince, в той час як переговори з Польщею по старому пункту інтерконнекціі Drozdovice тривають з 2006 року.

«Укртрансгаз» і ФГСЗ підписали угоду про інтерконнекціі для обох пунктів інтерконнекціі на угорсько-українському кордоні в 2015 році, але угода досі не діє в повному обсязі. Угоди про з’єднання за основним транзитним маршрутом в Центральну Європу між Україною і Словаччиною не підписані через невирішених питань, пов’язаних з нинішніми партнерами по бронюванню потужностей і кодами вантажовідправників.

Стокгольмський арбітраж з «Газпромом» не вніс ясності в це питання (докладніше про це можна дізнатися тут: www.ueex.com.ua/rus/auctions/gas-cost-calculator/) Аналогічна проблема існує і на Трансбалканського маршруті. У грудні 2017 року було підготовлено та винесено на громадське обговорення угоду про взаємозв’язок пункту Орловка — Мссу — ЦЕА щодо передбачених бізнес-правил.

Укртрансгаз і трансгаз узгоджені публічні консультації щодо бізнес-правил відповідно до проекту Договору приєднання до четвертої точці приєднання між Україною і Румунією, Теково — Mediesu Аурит.

Крім того, були розпочаті громадські консультації щодо угоди про взаємозв’язок між Україною та Молдовою

В ході цієї консультації «газ-пром» оскаржив право і необхідність введення правил ЄС в пунктах з’єднання Договірних Сторін за довгостроковими транзитним контрактами. Що стосується точок з’єднання між державами — членами ЄС, і тими Договірними сторонами, а саме між Молдовою і Румунією, Болгарією та Колишньої Югославської Республікою Македонією, то відповідальні оператори систем передачі мають діючі технічні угоди.

Однак ці угоди далеко не відповідають вимогам Мережевого кодексу з питань взаємодії та обміну даними. Srbijagas і FGSZ провели переговори щодо коригування свого технічної угоди, частини контрактів на транзит і поставку. Згодом вони підписали операційне угоду в липні 2017 року.

Що стосується пункту зв’язку між Сербією і Боснією і Герцеговиною, то переговори, щодо угоди про з’єднання ще не почалися.